Co je to DOT?

DOT kód je 12ti místný kód, který je umístěn na bočnici každé pneumatiky. Tento kód udává identifikační informace o:

 • výrobci
 • výrobní lince
 • datu výroby pneumatiky

 

DOT je o údaj, který se na pneumatiky uvádí z potřeby amerických trhů, jako jejich norma. Tento údaj by nemusel být v Evropě uváděn, protože evropská legislativa uvádí povinnost normy E (na pneu uvedeno E a číselný kod, který nikomu, kromě výrobce nic neřekne), ale o DOT tam není zmínka, takže výrobci by pro Evropu tento údaj vůbec nemuseli uvádět, nicméně je to tak, jak je a my se s tím musíme všichni srovnat.

Datum výroby pneumatiky

Nejhledanější informací v DOT kódu bývá datum výroby pneumatiky. Tuto informaci najdete v posledním čtyřčíslí kódu. Údaj 5015, označuje pneumatiku, která byla vyrobena v 50. týdnu roku 2015.

Má význam sledovat informace uvedené v DOT kódu?

 

Pro kvalitu pneumatiky z hlediska stáří jsou důležité dva údaje. Celková životnost a provozní životnost. Tyto údaje je třeba od sebe pečlivě odlišovat.

 

Celková životnost pneumatiky

Celková životnost pneumatiky je doba od výroby pneumatiky v továrně do současnosti. Podle mezinárodní praxe výrobců pneumatik by celková životnost pneumatiky neměla přesáhnout 10 let. To, zda pneumatiky na vašem voze nepřekračují celkovou doporučenou životnost, odvodíte právě z údaje DOT.

 

Provozní životnost pneumatik

Provozní životnost pneumatiky je doba od uvedení do provozu, tedy od namontování na disky vozu, do jejího opotřebení. Tuto dobu nelze přesně určit, protože na opotřebení pneumatik má vliv mnoho faktorů jako:

 • Individuální styl jízdy řidiče
 • Správná geometrie kol, stav nápravy a tlumičů
 • Kvalita běhounové směsi dané pneumatiky
 • Doba vystavení UV záření
 • Kvalita povrchu vozovky

 

Bezpečnostní statistiky doporučují, aby provozní životnost pneumatiky nepřekračovala 4 roky, nejdéle 6 let (za předpokladu kvalitní údržby a péče o pneumatiky). Vlivem výše uvedených faktorů však často dochází k maximálnímu opotřebení pneumatiky za mnohem kratší dobu. Pro zachování delší provozní životnosti pneumatik je podstatná zejména volba správného dezénu pneumatiky a kvality daného výrobce, plynulost jízdy, pravidelné garážování vozidla a pravidelné servisní prohlídky.

 

OBJEDNEJTE SE ONLINE

Pro online rezervaci vyplňte formulář níže, ve kterém uveďte:

 1. žádaný termín servisních služeb, který Vám nejlépe vyhovuje
 2. uveďte typ vozu, druh žádaných servisních služeb (např. výměna pneu, servis vozu, přírava na STK)
 3. vyplňte kontaktní údaje
 4. následně budete Vaše rezervace telefonicky potvrzena

Objednat se můžete i na tel. +420 776 354 454.

FORMULÁŘ PRO OBJEDNÁNÍ
OTEVÍRACÍ DOBA

pondělí - pátek: 7:30 - 16:30 h

sobota: po tel. dohodě

Tel.: +420 776 354 454

Email: Info@automotodoktor.cz