Zima a sněhové řetězy

Sněhové řetězy jsou spíše doplňkem povinné výbavy, než jeho základní složkou. Zvyšují přilnavost a snižují riziko smyku na sněhové či ledové přikrývce. V horských oblastech jistě součástí kufrů mnoha obyvatel. Jaké jsou výhody a nevýhody?

Použití  - Řetězy doporučujeme nasazovat vždy, není-li automobil schopný přenést dostatek síly na povrch vozovky. V praxi se dávají většinou pouze na hnací kola. Také by se nemělo jet rychlostí vyšší než 50-60 km/h. Rozhodně byste měli mít řetězy přesně padnoucí na Váš typ kola. Menší a ani větší řetězy nepůjdou správně nasadit. Pokud pojedete například na dovolenou na hory, vyzkoušejte si nejdřív cvičně nasadit řetězy v klidu a suchu. Budete aspoň hned vědět, jak nejlépe na to v případě nouze.

Výhody - Zajistí bezpečný výjezd i tam, kde byste se jinak cítili jako koloušci na zamrzlém rybníku. Zlepšují celkové jízdní vlastnosti vozidla na kluzkém povrchu.

Nevýhody -  Je důležité striktně dodržovat maximální doporučenou rychlost. Při vyšších rychlostech totiž hrozí přetržení řetězu a následné poškození auta.  Při jízdě po nezasněžené vozovce dochází v vysokému opotřebení řetězů a mnohem horším jízdním vlastnostem vozidla. Větší valivý odpor kol může být doprovázen i vyšší spotřebou paliva.

Materiály - K výrobě kvalitních řetězů se používá tzv. legovaná ocel, která má navíc řadu povrchových úprav. Používá se i titan. Nové typy řetězů se dnes vyvíjejí přímo ve spolupráci s výrobci pneumatik a pasují přesně na tělo danému typu. Existují i různé alternativy, které slibují snazší manipulaci. Napínají se totiž rovnou na vnější stranu kola a nemusejí se podvlékat za vnitřní stranou. Materiálem bývá plast v kombinaci s kovem. Dají se využít spíše v krizové situaci, než k dlouhodobému užívání. Asi nejvhodnější alternativou jsou kovové kleštiny. Pro svou snadnou manipulaci jdou lehce nandat i za snížené viditelnosti. Je tu i možnost využití pneumatik s kovovými hroty. Ty jsou však u nás v běžném provozu na veřejných komunikacích zakázané a používají se spíše v severských zemích či alpských oblastech.

OBJEDNEJTE SE ONLINE

Pro online rezervaci vyplňte formulář níže, ve kterém uveďte:

  1. žádaný termín servisních služeb, který Vám nejlépe vyhovuje
  2. uveďte typ vozu, druh žádaných servisních služeb (např. výměna pneu, servis vozu, přírava na STK)
  3. vyplňte kontaktní údaje
  4. následně budete Vaše rezervace telefonicky potvrzena

Objednat se můžete i na tel. +420 776 354 454.

FORMULÁŘ PRO OBJEDNÁNÍ
OTEVÍRACÍ DOBA

pondělí - pátek: 7:30 - 16:30 h

sobota: po tel. dohodě

Tel.: +420 776 354 454

Email: Info@automotodoktor.cz