Zimní vs. letní pneu

Otázku, kdy přezouvat pneumatiky na zimní provoz Vám zodpoví počasí. Pokud teploměr ukazuje pod 7 stupňů Celsia, pak letní pneumatiky přestávají být díky své výrobní směsi vhodné a je pravý čas je přezout na zimní pneu. Důležité je taktéž znát pravidlo 4x4 o zimních pneumatikách.

Hloubka dezénu zimních pneu (vyhláška vs. realita)

Hloubka vzorku u zimních pneu je podle vyhlášky stanovena na min. 1,6 mm. Tj. platí stejné pravidlo jako pro pneu letní. Avšak v praxi je tomu trochu jinak. Pokud nemá zimní pneu minimálně 3,5-4mm, pak významně ztrácí svoje jízdní vlastnosti, a to nejen při záběru na zasněženém povrchu. Proto je odporníky doporučováno provádět obnovu zimních pneu, pokud nemají alespoň 4 mm vzorku. Zimní pneu využijete nejen při jízdě na zasněženém povrchu, jak se mnozí lidé domnívají, ale svůj účel plní zejména při  teplotě pod +7°C, kdy si pneu, díky svému složení, udržuje svoji pružnost, a tím i přilnavost ke studenému povrchu, na kterém letní pneu tyto vlastnosti ztrácí. Výhoda zimních pneu spočívá v jiném složení směsi, a také díky odlišnému lamelovému řešení zimního dezénu. Základní přísadou do směsí zimních pneu je více druhů silic a přírodních olejů. Tyto se starají o udržení pružnosti pneu v tomto chladném období. Pokud ponecháte pro provoz v zimním období letní pneu s odůvodněním, že "stejně žádný sníh není", hrozí Vám nebezpečná situace už jen v případě brždění.

NEZAPOMEŇTE, ŽE OBDOBNÉ PRAVIDLO PLATÍ I PRO LETNÍ PNEU V JEJICH ROČNÍM OBDOBÍ.

Brzdná dráha u zimních a letních pneu

Průměrná brzdná dráha při rychlosti 50 km/h na zasněženém a prochladlém povrchu je při použití zimní pneu 35m a při použití letní pneu pak 43m! To znamená prodloužení brzdné dráhy takřka o dvě délky běžného osobního vozu!

Pravidlo 4x4

  • Vždy 4 zimní pneu

Při montáži pouze 2 zimních pneu, například na poháněnou nápravu, zajistíte rozjezd vozu. Pokud však na druhé nápravě necháte pneu letní, které v zimním období ztrácejí takřka veškeré svoje jízdní vlastnosti, můžete velmi lehce dostat vozidlo do smyku. Pokud necháte zimní pneu pouze na zadní nápravě a na přední necháte pneu letní, je velmi pravděpodobné, že při zatočení nebude vozidlo reagovat a pojede rovně! Proto doporučujeme mít vozidlo vybavené 4 zimních pneu! Rozdíl je opravdu znatelný! Nehazardujte!

  • Max 4 zimní sezóny

Zimní pneu stárne podstatně rychleji než pneu letní. Je to díky používání více druhů olejů a směsí silic, než u pneu letních. Tyto přísady se postupem času z pneumatiky vytrácejí díky chemickým procesům. Po 4 letech používání je doporučeno pneu vyměnit i když mají dostatečnou hloubku dezénu.

  • Min 4mm vzorek

Pokud klesne hloubka dezénu pod 4mm, pak pneu již nemá díky úbytku vzorku dostatečné schopnosti záběru – zejména na zasněženém povrchu. Pokud klesne hloubka dezénu pod doporučené minimum, pravděpodobně se setkáte s problémy nejen při jízdě ale už při samotném rozjezdu na suché, či mokré vozovce kdy pneumatiky začnou prokluzovat!

  • Min 4 měsíce v roce

Zimní pneu má uplatnění nejen na zasněženém povrchu. Její využití začíná už při poklesu teploty pod +7°C. Nezapomínejte, že i když je během podzimního dne +10° až 12°C můžou večerní a hlavně noční teploty klesnout podstatně níže, někdy i pod 0°C! Doporučujeme tak mít přezuto min v měsících listopad – únor. Ideálně pak říjen – březen.

OBJEDNEJTE SE ONLINE

Pro online rezervaci vyplňte formulář níže, ve kterém uveďte:

  1. žádaný termín servisních služeb, který Vám nejlépe vyhovuje
  2. uveďte typ vozu, druh žádaných servisních služeb (např. výměna pneu, servis vozu, přírava na STK)
  3. vyplňte kontaktní údaje
  4. následně budete Vaše rezervace telefonicky potvrzena

Objednat se můžete i na tel. +420 776 354 454.

FORMULÁŘ PRO OBJEDNÁNÍ
OTEVÍRACÍ DOBA

pondělí - pátek: 7:30 - 16:30 h

sobota: po tel. dohodě

Tel.: +420 776 354 454

Email: Info@automotodoktor.cz